CERiP Mniszki

Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej

More Website Templates @ TemplateMonster.com - January 16, 2012!

HISTORIA POWSTANIA CERiP

W latach 2006 - 2007, w opuszczonych i zniszczonych budynkach gospodarskich z inicjatywy Rady Sołeckiej i mieszkańców Mniszek, Gmina Międzychód utworzyła, z pomocą funduszy unijnych, Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej.

Remont został przeprowadzony w wyniku projektu realizowanego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego i Rozwoju Obszarów Wiejskich, przygotowanego przez Gminę Międzychód w roku 2006 i obejmował budynki gospodarskie - spichlerz i dwie obory oraz dawny budynek administracyjny. Koszt inwestycji wynosił ok. 625 tys. zł. W tym ok. 425tys. zł Gmina Międzychód pozyskała ze środków unijnych, a pozostałą kwotę stanowił wkład własny Gminy.

W roku 2010 z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i budżetu własnego Gmina Międzychód wykonała kolejne remonty - budynku płatkarni z przeznaczeniem na salę konferencyjną i budynku ekspozycyjnego (wymiana dachu). Wykonano ponadto tereny rekreacyjne (boisko dla dzieci) i łazienki. Tym razem wysokość wsparcia ze środków UE wynosiła 200 tys. zł i 200 tys. zł dokładała Gmina Międzychód.

W roku 2011 zakończono prace w dawnym budynku administracyjnym, ze wsparciem finansowym ZUO CLEAN CITY, które wykonało remont I piętra z przeznaczeniem na salę dydaktyczną z zapleczem kuchennym oraz remont elewacji wraz z ociepleniem. W roku 2011 w budynku tym – na parterze, powstała wystawa przyrodnicza – diorama Doliny Kamionki (sfinansowana z tzw. "małych projektów" przez Stowarzyszenie Puszcza Notecka"), a na piętrze salka dydaktyczna.

W roku 2012 dzięki nakładom Koła Łowieckiego "Diana" przy współpracy Nadleśnictwa Bolewice zbudowana została druga diorama przyrodnicza autorstwa dra Kamila Szpotkowskiego poświęcona zwierzętom naszych lasów oraz pracy myśliwych i leśników. Wystawę sfinansowało Koło Łowieckie Nr 9 "Diana" z Poznania ze wsparciem środków z tzw. "małych projektów" ze Stowarzyszenia Puszcza Notecka.

W CERiP zrealizowano też inne zadania sfinansowane przez środki z UE w ramach "małych projektów" oraz tzw. "małej odnowy wsi". Był to program p.n. "Interaktywna trasa turystyczna" - wyposażenie wybranych stanowisk w sprzęt audio, program zakupu strojów dla pracowników obsługujących CERiP oraz szkolenia dotyczące garncarstwa, wikliniarstwa i kowalstwa.

Zbiory posiadane dziś przez CERiP to efekt wielkiej ofiarności mieszkańców (ponad 90 procent to dary, często rodzinne pamiątki, przekazywane z własnych gospodarstw), a Centrum za swą pracę, działalność edukacyjną i popularyzatorską oraz skuteczną rewitalizację zabytkowego obiektu otrzymywało wielokrotnie wysokie wyróżnienia i nagrody.

Przy współpracy Klubu Integracji Społecznej, Ośrodka Pomocy Społecznej i Powiatowego Urzędu Pracy powstała także możliwość zrealizowania programu zatrudnienia, dzięki któremu w Centrum pracowały w większości osoby będące jednocześnie mieszkańcami Mniszek i okolicznych miejscowości. Obecnie – po zwiększeniu przychodów ze swej działalności CERIP w większości zatrudnia tych pracowników ze środków własnych. Mamy nadzieję, że lata następne pozwolą nie tylko utrzymać taką sytuację, ale nawet stopniowo zwiększyć skalę zatrudnienia...