CERiP Mniszki

Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej

More Website Templates @ TemplateMonster.com - January 16, 2012!

Co posiadamy?

 • 1. Dawny budynek gospodarski, w którym urządzono warsztaty ginących zawodów (kowalski, bednarski, szewski, stanowisko pszczelarskie), wystawę sprzętów służących praczce - balii, tarek, pralek, urządzeń do prasowania i maglowania oraz odtworzono wnętrze dawnego składu kolonialnego, a także wnętrze dawnej kuchni z ekspozycją różnych narzędzi gospodarstwa domowego.
 • 2. Budynek z wystawą poświęconą myślistwu i leśnictwu - tzw. "dużą dioramę" przyrodniczą oraz "małą dioramę" - wystawę opowiadającą o przyrodzie Doliny Kamionki.
 • 3. Warsztat wikliniarski (w spichlerzu) i warsztat garncarski (w piwnicach spichlerza).
 • 4. Ekspozycję urządzeń do przeróbki mleka.
 • 5. Wystawę przypominającą wnętrze dawnej klasy szkolnej i poczty.
 • 6. Miejsca na odpoczynek, poczęstunek kawą, herbatą i wiejskim plackiem (w spichlerzu, pod wiatą i w ogrzewanej zimą dawnej płatkarni).
 • 7. Wystawę z warsztatami – fotografa, fryzjera, naprawy dawnego sprzętu rtv, krawieckim, drukarnią i wnętrzem odtwarzającym dawne kino.
 • 8. Wystawę maszyn rolniczych do uprawy ziemniaków i zbóż (za spichlerzem).
 • 9. Salkę konferencyjną dla 50 osób wyposażoną w sprzęt multimedialny w płatkarni.
 • 10. Pokój gościnny (dla 2 osób).
 • 11. Możliwość zakwaterowania – np. w Mierzynie (15km - Centrum Turystyki Rowerowej, CSBiR MIERZYN), w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie - 8 km, pensjonacie Żurawiniec i innych lub w obiektach hotelowych (Pałac Wiejce, hotel Olandia - Prusim, Willa Toscania, hotel POSNANIA - Łężeczki, hotel Olimpic Wronki i inne...) oraz dowozu autokarem z tych obiektów.
 • 12. Zapewniamy możliwość zorganizowania cateringu dla dowolnej ilości osób oraz możliwość organizowania dużych imprez plenerowych, koncertów, pokazów, szkoleń.
Uczymy i staramy się zapewnić świetną rozrywkę!

Nasze ekspozycje

W Centrum Edukacji Regionalnej w Mniszkach zobaczyć można najróżniejsze sprzęty dawnego gospodarstwa domowego oraz poznać warsztaty ginących zawodów. Trasa zwiedzania połączona z zajęciami edukacyjnymi prowadzi przez specjalnie przygotowane stanowiska - od kowala poprzez warsztat bednarsko - stolarski, szewski, stanowisko praczki, pszczelarza, warsztat wikliniarski do składu kolonialnego, wystawy urządzeń do przeróbki mleka i wyposażenia kuchni.

We wszystkich tych stanowiskach dzieci, młodzież i dorośli mogą próbować kucia gwoździ, przymierzają siuńdy, pracują przy urządzeniu zwanym "kobyłka" do obróbki drewna, poznają pracę szewca i samodzielnie mogą przyciąć skórzane rzemyki, przyglądają się procesowi oddzielania śmietany od mleka, zaglądają do wnętrza ula, próbują maglowania i poznają duszę żelazka, dowiadują się co można było kupić w składzie kolonialnym i w czym paliło się kawę, poznają naczynia kuchenne i ich przeznaczenie.

Uczestnicy mogą także próbować, w pracowni garncarskiej lepić gliniane wazoniki, czy u wikliniarza przygotować wiklinowe wózki, które następnie zabierają do domu. W dawnym spichlerzu czeka następna atrakcja – wnętrze przypominające klasę lekcyjną z prawdziwymi ławkami sprzed lat i przyborami szkolnymi. W sali z wystawą przyrodniczą (dużą dioramą przygotowaną przez Koło Łowieckie "Diana") poznać można zwierzęta najbliższej okolicy, pracę myśliwych i leśników, w małej dioramie – przyrodę Doliny Kamionki.

Grupy młodzieży i dorosłych dowiadują się także o dziejach dawnych właścicieli Mniszek i Międzychodu – Unruhach i Unrugach. Dla zainteresowanych przygotowujemy spacer Doliną Kamionki – od gotyckiego kościoła w Kamionnie do Mniszek (ok.2,5 godz.), czy zajęcia przyrodnicze.

Grupy zawsze oprowadzają przewodnicy. 

Zajęcia takie trwają od 1,5 do 3,5 godziny. Robimy wszystko by były jak najbardziej atrakcyjne...
Naszym atutem jest to, że zwiedzający mogą dotykać przedmiotów, spróbować ich działania, zajrzeć do wnętrza, sfotografować się z poszczególnymi eksponatami.

Do tej pory CERiP odwiedzili już turyści z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Francji, Portugalii, Rosji, Czech, Chin, Nigerii, Chorwacji, krajów skandynawskich, a także z różnych, najodleglejszych stron naszego kraju. Przyjeżdżają do nas grupy m.in. z Poznania, Wrocławia, Warszawy, Kłodzka, Krakowa, Białegostoku, Łodzi, Gorzowa, Gniezna, Zielonej Góry, a także z Drezdenka, Pniew, Kwilcza, Pszczewa, Nowego Tomyśla, Miedzichowa, Międzyrzecza i dziesiątek innych miejscowości. Dodatkowo Mniszki odwiedzają przedstawiciele samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich z różnych części Polski oraz Ministerstwa Rolnictwa – w ramach promocji programów ze środków, których CERiP był remontowany. Prócz tego wystawialiśmy nasze stoiska z warsztatami pokazowymi podczas różnych imprez, festynów – np. Jarmarku w Pszczewie, Jarmarku w Kamionnie, Święcie Podgrzybka, Dni Międzychodu, a z naszą prezentacją odwiedzamy regularnie Gołuchów, kilkukrotnie Czarnków, Złotów, Krajenkę, TOUR SALON i Targi Edukacyjne w Poznaniu, ostatnio także AGROTRAVEL w Kielcach... i wiele innych miejscowości w Wielkopolsce i Polsce.