Na czym polegają zajęcia przyrodnicze? – CERiP Mniszki

Na czym polegają zajęcia przyrodnicze?

Grupy szczególnie zainteresowane częścią przyrodniczą CERiP oraz Doliną Kamionki mogą osobno zarezerwować zajęcia przyrodnicze, prowadzone przez przyrodników. Proponujemy trzy różne warianty takich zajęć.

I. Zajęcia w dioramach przyrodniczych – w CERiP znajdują się dwie dioramy przyrodnicze, prezentujące zwierzęta i rośliny Doliny Kamionki. Zajęcia w dioramach polegają na mocno interaktywnym wykładzie – przyrodnik nie tylko opowiada, ale również na bieżąco może nam pokazać omawiane zwierzęta, czy rośliny, a także zaprezentować rozmaite detale swej opowieści. Zajęcia odbywają się pod dachem, więc nie ma problemu w przypadku złej pogody.

Czas trwania: do 1 godz., wykład dopasowujemy do wieku uczestników.

II. Spacer ścieżką edukacyjną po Dolinie Kamionki z przyrodnikiem – jest to spacer w teren, pod opieką przewodnika – przyrodnika. To ok. 4 km trasa, leśnymi ścieżkami, czasem trochę w błocie, czy trawie. Koniecznie więc załóżmy dobre buty, czy długie spodnie.

Trasa jest mocno edukacyjna, a także ciekawa krajobrazowo. Podczas marszu zatrzymujemy się przy wybranych punktach, słuchając opowieści przyrodnika, aż zatoczymy pętlę, wracając do CERiP.

Nie polecamy jednak spacerów w teren – do lasu – najmniejszym, np. przedszkolakom, czy pierwszym klasom SP – mogłoby to być dla nich zbyt męczące… czas trwania: ok. 1,5-2 godz.

III. Długi spacer Doliną Kamionki z przyrodnikiem – to dłuższa, bo w zależności od chęci uczestników, kilkukilometrowa wycieczka Doliną Kamionki. Wraz z przewodnikiem, który zwraca naszą uwagę na najciekawsze elementy krajobrazu, rośliny, czy ślady zwierząt idziemy leśnymi drogami, nie rzadko również zbaczając z udeptanej ścieżki. Trasę tę zdecydowanie proponujemy starszym grupom – ostatnim klasom SP, szkołom średnim… Punkt rozpoczęcia albo zakończenia spaceru możemy domówić indywidualnie – tak, aby rozpocząć lub zakończyć nim pobyt w CERiP; czas trwania: ok. 2,5 do 3 godz.

FACEBOOK
YOUTUBE