pszczelarz – CERiP Mniszki

PSZCZELARZ

KATALOG: GINĄCE ZAWODY – WYSTAWA STAŁA w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach

Umieszczenie stanowiska pszczelarza wśród ekspozycji dotyczących ginących zawodów, spowodowane jest tym, że pszczelarstwo to nie tylko mało znana umiejętność (mimo pewnego renesansu w tej dziedzinie), ale także profesja zaliczana do jednego z najdawniejszych rzemiosł rolniczych.

Prezentowane na wystawie przedmioty mają więc opowiedzieć o pracy pszczelarza i poszczególnych jej etapach. Ekspozycja wyposażona została, tak jak w pasiece, w ule ustawione gęsto jeden obok drugiego, a konieczne zacisze tego miejsca i usytuowanie w pobliżu wody, zaznacza jej pewne odosobnienie i bliskość stanowiska rybackiego.

IMG_E2624
122893157_1904980529643948_630495653796324227_n
IMG_1224

Uwagę zwracają przykłady uli:

ul kłodowy pionowy (wykonany współcześnie na wzór stosowanych w dawnej Polsce), pozwalający pszczołom na samodzielne budowanie gniazda, z nieruchomym plastrem
ul słomiany – tzw. kószka, które wykonywano z trzcinowych lub słomianych warkoczy – były tanie w wykonaniu (z gm. Międzychód);
ule drewniane wielkopolskie leżaki (m.in. ul z gospodarstwa pszczelarskiego w m. Mierzyn, gm.Międzychód)
oraz uliki weselne – 2 szt. pochodzące z gm. Międzychód.

Prócz tego wystawa wyposażona jest w ramki (niektóre z węzą) oraz następujący sprzęt pszczelarski:
podkurzacze różnej wielkości, blaszane ze skórzanym mieszkiem do podkurzania pszczół podczas wyjmowania plastrów z miodem;
dłuta pszczelarskie, odsklepiacze widelcowe z drewnianą rączką;
zmiotki z włosia sztucznego i naturalnego do omiatania plastrów z pszczół, wszystkie z Koła Pszczelarskiego w Międzychodzie.

Najciekawsze, spośród kilku miodarek – wirówek do odwirowania miodu z ramek, to:
miodarka trzyramkowa, z napędem ręcznym (z okresu międzywojennego)
– oraz miodarka dwuramkowa, dostosowana do różnych rozmiarów ramek, z emaliowaną miską do zbierania miodu (lata 30. XX w., z gospodarstwa pszczelarskiego p. Stanisława Wyruszyńskiego z m. Głażewo, gm. Międzychód).

Wszystkie pozostałe sprzęty zgromadzone na wystawie pochodzą z gospodarstwa pszczelarskiego pana Ireneusza Gołaskiego oraz z Koła Pszczelarskiego Międzychód.

IMG_3737
IMG_E3745
IMG_3740