OTOCZENIE
- Park Krajobrazowy Dolina Kamionki
Obejmuje powierzchnię 2046,86 ha, rozciąga się od Lewici i Krzyżkówka po Kamionnę, i od Gralewa po Mniszki – Mnichy.
Obszar utworzony został w celu ochrony bogatych lasów liściastych w typie grądu i łęgu olszowego wraz z licznymi obszarami źródliskowymi oraz najbardziej górskim fragmentem koryta Kamionki. - Folwark Mnichy 1,2 km od Mniszek
Początki dworu w Mnichach to XVIII wiek, ale budynek zawdzięcza swój obecny kształ przebudowie z początków XX wieku. Uwagę przykuwa budynek rządcówki, połączonej z dworem filarową galerią, a także budynki gospodarcze – stajnia z wozownią i budynek gorzelni z czerwonej cegły. Całość założenia folwarcznego otacza park dworski o pow. ok. 3 ha.
- Prusim i "Olandia" 6,3 km od Mniszek
Wieś szlachecka utworzona w 1580 roku. Prusim leży nad dwoma jeziorami: Młyńskim i Kuchennym.
"Olandia" to kompleks konferencyjno-hotelowy, rekreacyjny i skansen powstały w XVIII-wiecznym, zrewitalizowanym folwarku - zespole dworsko-parkowym. Nazwą swą przypomina osadnictwo olenderskie w Puszczy Noteckiej i okolicy...
www.olandia.pl - Gotycki kościół w Kamionnie 7,3 km od Mniszek
Kościół pw. Narodzenia NMP w Kamionnie z 1499 roku to najwspanialszy zabytek architektury gotyckiej na tym terenie, jeden z najcenniejszych obiektów tego typu w Wielkopolsce. Z daleka zwraca uwagę jego koronkowa fasada i wieża dzwonnicy z ceglanym hełmem. Zbudowany został na wzniesieniu nad głęboką tu doliną rzeczki Kamionki. Otoczony murem jest doskonałym uzupełnieniem rozciągającego się ze wzgórza wspaniałego widoku na dolinę. Krajobraz przypomina tu trochę Bieszczady... Koniecznie trzeba zobaczyć też wnętrze kościoła z obrazem Matki Bożej Strażniczki Wiary, gotyckimi stallami i rokokowymi ławami.
- Rozbitek 9 km od Mniszek
Na końcu widocznej z szosy platanowej alei znajduje się piękny neogotycki pałac, porównywany czasem z racji położenia i założeń architektonicznych z Kórnikiem. Pałac po latach zaniedbań remontował Jan A.P. Kaczmarek, znany kompozytor, laureat nagrody Oskara za muzykę do filmu "Marzyciel"...
- Kwilcz: pałac Kwileckich i klasycystyczny kościół 10,5 km od Mniszek
Pałac w Kwilczu jest przykładem późnoklasycystycznej rezydencji, powstałej ok. 1828 r. dla Kwileckich - ziemiańskiej rodziny wielkopolskiej, znanej z patriotycznej postawy. Projekt wykonał zapewne znany architekt Karl Friedrich Schinkel. Rezydencję otacza krajobrazowy park, być może dzieło berlińskiego projektanta Petera Josepha Lenné.
W centrum Kwilcza stoi klasycystyczny kościół p.w. św. Michała z ołtarzami i obrazami z XVII, XVIII w. oraz nagrobkami Kwileckich. - Gorzyń 11,5 km od Mniszek
Gorzyń leży nad jeziorem Gorzyńskim, największym w gminie Międzychód zbiornikiem wodnym. Pałac rodziny von Willich w Gorzyniu - neoklasycystyczny styl podkreśla portyk na elewacji frontowej z jońskimi kolumnami. Obok pałacu zabudowania folwarczne oraz park krajobrazowy o powierzchni 19 ha powstały w XIX w.
- Ośrodek Edukacji Przyrodniczej ZPKWW w Chalinie 15 km od Mniszek
Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie położony jest na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Siedziba Ośrodka mieści się w obrębie zabytkowego założenia dworskiego, obejmuje XIX – wieczny odrestaurowany dwór oraz bazę noclegową. Wokół rozciąga się park przydworski i kilkuhektarowy teren pełniący funkcję dydaktyczno-rekreacyjną. Głównym zadaniem OEP w Chalinie jest prowadzenie edukacji przyrodniczej dla dzieci i młodzieży, popularyzowanie walorów przyrodniczych i kulturowych Sierakowskiego PK.
www.zpkww.pl/edukacja/osrodek-edukacji-przyrodniczej-w-chalinie - Kościół w Lewicach 16 km od Mniszek
W pobliżu Lewic wypływa rzeka Kamionka. Dawniej miasto - od połowy XV do końca XVI wieku.
Kościół św. Mikołaja w Lewicach wybudowany został pod koniec XVIII wieku i gruntownie przebudowany w połowie wieku XIX. Budowla posiada cechy neogotyckie, murowana z cegły i obłożona kamieniem polnym.
W kościele mieszczą się trzy ołtarze z elementami XVII i XVIII-wiecznymi (w ołtarzu obraz "Wniebowzięcie" pochodzący z XVII stulecia).