fryzjer – CERiP Mniszki

FRYZJER

KATALOG: GINĄCE ZAWODY – WYSTAWA STAŁA w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach

Fryzjerstwo nie jest, co prawda, ginącym zawodem, a praca fryzjera jest całkiem dobrze wynagradzana, jednak wśród ekspozycji w Mniszkach postanowiliśmy umieścić także tę wystawę, ponieważ zupełnej zmianie uległy narzędzia, wyposażenie i charakter zakładów fryzjerskich. Niektóre z dawnych sprzętów fryzjerskich nie są też już rozpoznawalne.

W naszym zakładzie, który wyglądem przypominać ma małą, jednoosobową firmę umieściliśmy przed wejściem dużą kopię przedwojennej widokówki prezentującej charakterystyczny szyld z metalowym talerzem, który zawieszany był w godzinach otwarcia, a zdejmowany po zamknięciu zakładu.

 

logo
122912175_1904980786310589_2731067759652237395_n
logo

Wewnątrz znajdują się m.in.:

pędzel do golenia wraz z ceramiczną miseczką,
brzytwy nowożytne różnej wielkości i pasek do ostrzenia brzytwy, (pochodzące z lat 50. i 60. XX w., z zakładu fryzjerskiego p. Feliksa Piocha, Miedzychód);
nożyczki fryzjerskie o charakterystycznym kształcie, pozwalające na dokładniejszą pracę ręki;
maszynki do golenia z żyletkami; golarka mechaniczna, napędzana sprężyną, nakręcana kluczykiem, z ostrzami na wzór golarek elektrycznych (pocz. lat 70. XX w., prod. ZSRR);
ręczne maszynki do strzyżenia włosów z wymiennymi ostrzami (lata 50. i 60. XX w.);
lokówki metalowe ręczne, różne kształty (tzw. żelazko marcelowskie), z urządzeniem dociskającym włosy z jednej strony kształcie walca, z drugiej rynienki, rozgrzewanym nad palnikiem; temperaturę sprawdzało się papierową bibułką, jeśli zabarwiła się na brązowo, temperatura była zbyt wysoka (lata 50. XX w.).

Ciekawostką jest butelka po wodzie kolońskiej „Przemysławka”, uznanej w okresie międzywojennym marki wody kolońskiej, produkowanej od roku 1919 w Poznaniu, w firmie Henryka Żaka, po II wojnie światowej w Państwowej Fabryce Kosmetyków Lechia, od 1965 w Fabryce Mydła i Kosmetyków Lechia i ostatecznie w Fabryce Kosmetyków Pollena – Lechia, cały czas według oryginalnej receptury. Przechowana butelka pochodzi z Poznania, z przełomu lat 60. i 70. XX w.
Prócz tego w warsztacie urządzono także miejsce dla oczekujących klientów – ze stolikiem, krzesełkami i dawną kolorową prasą („Przyjaciółka”, „Zwierciadło”).
Zgromadzone w naszym zakładzie fryzjerskim przedmioty pochodzą z gminy Międzychód od różnych ofiarodawców. Szyld z napisem „Fryzjer. Franciszek Juskowiak”, to stylizacja wykonana przez art. plast. Zb. Jakubowskiego.

logo
logo
logo