zegarmistrz – CERiP Mniszki

ZEGARMISTRZ

KATALOG: GINĄCE ZAWODY – WYSTAWA STAŁA w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach

Zegarmistrzostwo to zawód także już zanikający. W ostatnich dwudziestu – trzydziestu latach zakłady zegarmistrzowskie prawie zupełnie zniknęły z naszych ulic. Część z nich zamieniono na punkty wymiany baterii i sprzedaży zegarków elektronicznych, nieliczne istniejące zakłady wykonują jedynie drobne naprawy i konserwacje.
W dawnych czasach mistrzowie zegarmistrzostwa zajmowali się nie tylko naprawą, ale także budową zegarów i zegarków. Umiejętność taka wymagała szerokiej wiedzy – z zakresu mechaniki, metalurgii, fizyki, matematyki, a jeszcze dawniej i astronomii… Zawód zegarmistrza przeznaczony był dla osób obdarzonych cierpliwością, starannością, dociekliwością i zdolnościami manualnymi. Konieczna była wieloletnia nauka. Warsztaty zegarmistrzowskie wyposażone musiały być w sprzęt umożliwiający demontaż, czyszczenie części zegarków, toczenie brakujących elementów oraz narzędzia ułatwiające naprawy.

 

20210408_104206
122906279_1904980839643917_1584295169944530631_n
20210408_104453

W mniszkowym zakładzie zegarmistrzowskim znajduje się więc m. in.:

mechaniczna myjka do zegarków, urządzenie czyszczące ruchome mechanizmy zegarków i inne precyzyjne części mechaniczne poprzez zanurzenie i wirowanie w rozpuszczalnikach czyszczących i środkach płuczących;
lupa zegarmistrzowska z oprawką z tworzywa sztucznego i szklaną soczewką oraz lupy oprawione ramką okularową
przyrząd do ściągania szkiełek zegarkowych z kopert (tzw.„pająk”);
– zestaw narzynek i gwintowników w drewnianym opakowaniu, młotek zegarmistrzowski;
– zestaw śrubokrętów dla zegarmistrzów (zaprojektowane i wyprofilowane specjalnie, tak, aby ułatwić pracę zegarmistrzom), wykonane ze stali nierdzewnej,
– zestaw wkrętaków zegarmistrzowskich, ze żłobkowanym trzonkiem i wymiennymi końcówkami;

Prócz tego w gablotach znajdziemy zestaw szkieł do zegarków, w najbardziej powszechnych rozmiarach (wypukłe i płaskie), zestawy śrubek do napraw zegarków, ze stali nierdzewnej o różnych rozmiarach i kształtach wraz z pojemnikami.
Na półkach wyłożone są zestawy różnych drobnych narzędzi zegarmistrzowskich do małych napraw zegarków kieszonkowych i paskowych oraz wiele innych części zapasowych do naprawy.
Wszystkie przedmioty znajdujące się na wystawie pokazującej zakład zegarmistrzowski w Mniszkach pochodzą z terenu Wielkopolski i przekazane zostały przez kolekcjonera i miłośnika tego rzemiosła – pana Kazimierza Piocha z Szamotuł.

IMG_1241
IMG_1244
IMG_1228