Zgodnie z podjętymi przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego uchwałami, z dnia 25 listopada 2019, obszar powstałego, jeszcze w dawnym podziale administracyjnym kraju (na terenie ówczesnego województwa gorzowskiego, w 1986 roku) Pszczewskiego Parku Krajobrazowego, znajdujący się obecnie na terenie województwa wielkopolskiego, został podzielony na dwa parki krajobrazowe:
a) na terenie gminy Międzychód – Park Krajobrazowy Dolina Kamionki (Uchwała nr XIII/257/19 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 25 listopada 2019);
b) na terenie gminy Miedzichowo – Miedzichowski Park Krajobrazowy (Uchwała nr XIII/256/19 Sejmiku z 25 listopada 2019)
W Krainie Stu Jezior mamy więc już nie tylko Sierakowski Park Krajobrazowy, ale także – znajdujący się na terenie Gminy Międzychód Park Krajobrazowy Dolina Kamionki. Park ten, już jako wchodzący w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, zajmuje ten sam, co dotychczasowa enklawa Pszczewskiego Parku obszar. Obejmuje powierzchnię 2046,86 ha, a rozciąga się od Lewic i Krzyżkówka po Kamionnę, i od Gralewa po Mniszki – Mnichy. Nie jest to więc nowy park, zmienia się jednak jego nazwa i struktura.
Nie zmienione pozostały cele – są nimi ochrona i zachowanie krajobrazu, naturalnych ekosystemów, populacji rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz ich siedlisk znajdujących się w Dolinie Kamionki. Warto tu też przypomnieć, że na terenie obecnego Parku Krajobrazowego Dolina Kamionki istnieje jeszcze jeden obszar ochrony przyrody jakim jest Rezerwat Przyrody Dolina Kamionki o powierzchni 59,30 ha.
Istnienie parków krajobrazowych wiąże się z obowiązującymi w nich przepisami. Na terenie parków krajobrazowych nie można realizować przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, likwidować i niszczyć zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych (chyba, że wycinka wynika np. z potrzeby ochrony przeciwpowodziowej, bezpieczeństwa ruchu drogowego, budowy i remontów urządzeń wodnych), nie można też pozyskiwać do celów gospodarczych np. skał, torfu, kopalnych szczątków roślin i zwierząt, czy wykonywać prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu i stosunki wodne.
Trzeba też zaznaczyć, że od przepisów zakazujących różnych działań istnieje szereg wyłączeń. Ze szczegółami warto się zapoznać – zawarte są w Uchwalea nr XIII/257/19 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 25 listopada 2019.Kompleksową ochronę parków krajobrazowych na terenie Wielkopolski sprawuje Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. ZPKWW realizuje zadania merytoryczne, administracyjne, prawne, edukacyjne i promocyjne związane z ochroną przyrody, walorów krajobrazowych oraz wartości historycznych i kulturowych parków, organizuje też działalność edukacyjną, turystyczną i rekreacyjną. ZPKWW odpowiada również za przygotowywanie planów ochrony parków krajobrazowych i sprawuje nadzór nad obszarami chronionego krajobrazu.
Parki krajobrazowe na terenie Wielkopolski:
- Lednicki Park Krajobrazowy,
- Nadgoplański Park Tysiąclecia,
- Nadwarciański Park Krajobrazowy,
- Park Krajobrazowy Dolina Baryczy,
- Park Krajobrazowy im. Gen. D. Chłapowskiego,
- Park Krajobrazowy Promno,
- Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka,
- Powidzki Park Krajobrazowy,
- Przemęcki Park Krajobrazowy,
- Rogaliński Park Krajobrazowy,
- Sierakowski Park Krajobrazowy,
- Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy,
- Miedzichowski Park Krajobrazowy,
- Park Krajobrazowy Dolina Kamionki.
Fotografie:
- Fot.1. Fragment mapki Parku Krajobrazowego Dolina Kamionki, wg załącznika nr 1 do Uchwały nr XIII/256/19 Sejmiku z 25 listopada 2019 (za stroną www.zpkww.pl
- Fot.2. W Parku DOLINA KAMIONKI na spacerze ścieżką edukacyjną przygotowaną przez Gminę Międzychód