Rok 2024 w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach był niezwykle intensywny i pełen inspirujących wydarzeń. CERiP po raz kolejny udowodniło, że tradycja, rzemiosło i przyroda mogą tworzyć niezwykłą przestrzeń do edukacji, zabawy i twórczego rozwoju.
CERiP odwiedziło w minionym roku ponad 10 tysięcy osób, w tym 225 grup zorganizowanych. Goście tłumnie przybywali także na otwarte wydarzenia plenerowe, które tradycyjnie już stały się wizytówką Mniszek.
Warsztaty, które budzą pasje
Liczba uczestników warsztatów i wydarzeń pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszy się oferta Centrum. CERiP to miejsce, w którym każdy może spróbować swoich sił w dawnych rzemiosłach
i odnaleźć nowe zainteresowania. W 2024 roku w warsztatach wzięło udział aż 10 665 osób! Z Mniszek wyjechało w świat ponad 3,5 tys. drewnianych ryczek, 3,5 tys. wiklinowych wozów, 1,5 tys. woskowych świec (a wszystko to zbite, wyplecione, czy zawinięte własnoręcznie przez uczestników)! Ponad tysiąc osób zgłębiało natomiast tajniki czerpania papieru, a niespełna 900 bawiło się w dawne gry i zabawy albo poznawało historie „ze starego kufra”.
Inspirujące wydarzenia
CERiP nieustannie rozwija swoją ofertę kulturalną i edukacyjną, organizując wydarzenia dla mieszkańców regionu i turystów. W mijającym roku takich wydarzeń było aż siedem – wszystkie bezpłatne i otwarte dla wszystkich. Największym zainteresowaniem cieszyła się oczywiście XVIII edycja Smażenia Powideł. Mimo deszczowej pogody pojawiło się mnóstwo ludzi i ponad 100 wystawców z rękodziełem, wytworami rzemiosła i regionalną kuchnią. Cieszymy się również, że, podobnie jak w poprzednich latach, niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się pozostałe wydarzenia – jedenasta edycja Konkursu na Najlepszą Babę Wielkanocną, wakacyjne Soboty z Rękodziełem pełne atrakcji dla całych rodzin oraz Spichlerz Letnich Plonów – święto lokalnych produktów, ziół i miodu. Po raz pierwszy w tym roku,
w połowie maja, zorganizowaliśmy Noc Muzeów z prawdziwego zdarzenia – nasze wystawy prawdziwie ożyły, dzięki rzemieślnikom i przewodnikom, którzy zaprosili odwiedzających do wspólnej… pracy. Rok zakończyliśmy w rodzinnej, świątecznej atmosferze jarmarkiem pod nazwą Manufaktura Świątecznych Inspiracji.
Muzyka i teatr w Mniszkach
W 2024 roku Centrum stało się również miejscem wyjątkowych wydarzeń artystycznych, które były nieodłączną częścią naszych imprez. W ramach licznych koncertów i spektakli gościliśmy, m.in. zespoły Żywiołak, BigBike Orchestra, Nicponie, czy STFUR, a także Kapelę Adama Kaisera, Popioły, Piękną Kompanię, jak również Orkiestrę Dętą Pojezierza, zespoły taneczne z Seelow i Bractwo Rycerskie Niepokalanej z Zatomia Starego. Szczególnym wydarzeniem był projekt muzyczny „Wielkopolski Zielnik Magiczny” w wykonaniu KakofoNikt i Chóru Pogłosy, który wybrzmiał na naszej plenerowej scenie. Niezwykłym doświadczeniem, zwłaszcza dla najmłodszych, był spektakl Teatru Mozaika „Tajemnice Glinianych Dzbanków”. W sumie odbyło się 13 niepowtarzalnych koncertów i spektakli.
Promocja regionu i Centrum
CERiP nie tylko przyjmowało gości w Mniszkach, ale także aktywnie uczestniczyło w wydarzeniach poza swoją siedzibą, siedmiokrotnie reprezentując region na mapie Polski. Nasze pokazy dawnych rzemiosł można było zobaczyć m.in. podczas: Pikniku Historycznego „Barwy Historii” w Sierakowie, Jarmarku Magdaleńskiego w Pszczewie, Jarmarku Szamotulskiego, czy na Tour Salon na Międzynarodowych Targach Poznańskich, a także podczas niezwykle prestiżowego Finału „Bitwy Regionów” w Gnieźnie, gdzie pojawiliśmy się na zaproszenie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Podczas tych spotkań, odwiedzający mieli okazję spróbować swoich sił w stolarstwie, wikliniarstwie, garncarstwie, szewstwie i wielu innych tradycyjnych rzemiosłach, które CERiP nieustannie promuje. O nas i o naszych inicjatywach można było przeczytać w lokalnych mediach, a nasza praca została zauważona również przez Wielkopolską Organizację Turystyczną (w publikacji Turystyczna Mapa Wielkopolski, czy w programie TV Wielkopolska Travel) oraz Grupę MTP, na łamach magazynu „Sukces po poznańsku”.
Projekty ekologiczne i edukacyjne
Rok 2024 przyniósł także nowe inicjatywy. W ramach współpracy z Nadleśnictwem Bolewice
i Sebastianem Wolniaczykiem, bartnikiem-pasjonatem, powstały edukacyjne barcie dla dzikich pszczół, które mają na celu ochronę owadów i popularyzację wiedzy na ich temat. W Centrum można było również wysłuchać prelekcji przyrodniczych, m.in. „Opowieści o barciach”, czy „Drzewa: biologia i kultura” Witolda Marciniaka, a także opowieści podróżnika Kuby Bociągi („100 krajów przed 40-tką”).
Na naszym dziedzińcu pojawiła się także wyjątkowa instalacja wiklinowa, autorstwa Piotra Pękala i Jacka Czajkowskiego. Podczas otwartych wydarzeń można było skorzystać z licznych warsztatów prowadzonych przez wystawców, a także obejrzeć czasowe wystawy, m.in. historycznych witraży Lucyny Fogtman-Budaj, noży artysty Lecha Budaja, czy spróbować swoich sił w metaloplastyce z Jerzym Swędrą, kowalstwie
z Marianem Kwaśnym, krawiectwie z Upcyclerkami, pobawić się w dawne gry i zabawy z Michałem Kowalczykiem, czy podejrzeć „na żywo” pracę fotografa, zegarmistrza, czy bartnika, co stało się nie tylko atrakcją, ale także symbolem nowoczesnego podejścia do tradycyjnego rzemiosła.
Dziękujemy za wspólny rok!
Był to rok był pełen wyzwań, ale także sukcesów, które nie byłyby możliwe bez wsparcia naszych gości, partnerów i przyjaciół. W 2025 roku planujemy jeszcze więcej atrakcji, warsztatów i wydarzeń, które pozwolą łączyć tradycję z nowoczesnością.
Do zobaczenia w Mniszkach!
MK, Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach