Rok 2021 w CERiP w Mniszkach – CERiP Mniszki

Rok 2021 w CERiP w Mniszkach

PODSUMOWANIE ROKU 2021 w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach

To był kolejny piękny rok. Balansując pomiędzy spotkaniami na żywo i online, przyjmowaliśmy wszystko, co przynosił kolejny dzień ze spokojem i nadzieją.

Rok 2021 to:
8️⃣ plenerowych imprez:
🌾22-23.05 Majówka z tatarakiem
🚴‍♂️5.06 Rajd Tropem Znaczka Turystycznego
🪕3.07 Sobota z rękodziełem: Instrumenty – u nas wszystko gra
🔨24.07 Sobota z rękodziełem: Drewno – będzie w dechę
🌼15.08 Mniszki Pachną Ziołami i Miodem
🧸28.08 Sobota z rękodziełem: Zabawki – poczuj się jak dziecko
💜18-19.09 jubileuszowe – XV Smażenie Powideł w Mniszkach
🎄11.12 Manufaktura Świątecznych Inspiracji
oraz jedna, tradycyjnie już wpisaną w nasz kalendarz – wyjątkowo w formie online:
🥧 11.04 VIII Konkurs na Najlepszą Babę Wielkanocną

👉 Zagrało u nas mnóstwo artystów:
Wielbłądy | Grupa Drewno | Mateusz Rychły muzyk&Jędrzej Kubiak Orkiestra Dęta Międzychód | Studio Piosenki | Trupięgi
Kraków Street Band | Bubliczki | CHÓR MĘSKI ARION
zespoły wokalne ZNAK i FinArt | Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo
Światowce | T.ETNO Tomasz Drozdek | PRABABA
Balsam | Kroke

👉 Podczas wydarzeń mogliśmy również spotkać się parokrotnie z Szymonem Góralczykiem (Karawana Opowieści), Mateuszem Raszewskim i Piotrem Rogalińskim, który prezentował swój projekt Nie-Zabawki.

👉 W ramach cyklu Kultura w Drodze wielu chętnych wzięło udział w warsztatach ukulele prowadzonych przez Prof Śledź, Michał Obrębski i Polę (Ukupolalele).

9️⃣-ciokrotnie prezentowaliśmy nasze Centrum na dużych imprezach:
🔸 dwukrotnie w Miasto Poznań – na prestiżowych targach Tour-Salon na Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz podczas Pikniku Integracyjnego
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,
🔸 w Szamotułach, podczas Jarmarku Szamotulskiego,
🔸 w Szczecinie na uznanej imprezie: Piknik nad Odrą: Festiwal Podróży i czasu wolnego,
🔸 w Łęknicy na Święcie Geopark „Łuk Mużakowa”,
🔸 w Kokoszkach na Ekopikniku oraz
🔸 w Międzychodzie podczas imprezy Cały świat w Krainie Stu Jezior i na Jarmarku Bożonarodzeniowym.

👉 Oprócz tysięcy gości podczas naszych imprez plenerowych nasze wystawy odwiedziło ponad 8️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ turystów! Przyjęliśmy więc ok. 1️⃣6️⃣0️⃣ grup zorganizowanych, a uczestnicy warsztatów zrobili: ponad 4️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ ryczek, ponad 3️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ wiklinowych wózków i niespełna 2️⃣0️⃣0️⃣0️⃣ świec z węzy!

👉 Kierując się panującymi zasadami przeciwdziałania epidemii oraz zdrowym rozsądkiem pozostawaliśmy otwarci dla Państwa jak najdłużej było to możliwe! I tak udało nam się czekać na Państwa w otwartych drzwiach przez praktycznie 1️⃣0️⃣ miesięcy 🙂

👉 Zadbaliśmy również o uatrakcyjnienie zwiedzania. Dla turystów indywidualnych już w poprzednim roku zamontowaliśmy monitory z nagranymi opowieściami przewodnika, a także wzbogaciliśmy ofertę o warsztaty ZróbToSam. W roku 2021 dzięki napisanemu przez nas Questowi „Przeszłość żyje w nas” samodzielne zwiedzanie stało się jeszcze przyjemniejsze i bardziej wartościowe.
Questy – Wyprawy Odkrywców

👉 Sezon 2021 rozpoczęliśmy tematycznymi weekendami dla turystów indywidualnych. Był to dobry sposób na bezpieczne otwarcie w pandemicznym czasie. Co weekend można było skorzystać z innego warsztatu praktycznego, w małych, bezpiecznych grupach.

👉 Na początku roku zdecydowaliśmy się również na odrobinę nowoczesności w sieci 🙂 Ruszył więc profil na 🔍 instagramie (@cerip.mniszki) oraz 🔍 kanał YouTube (na które serdecznie zapraszamy). Pracowaliśmy również nad nową odsłoną naszej 🔍strony WWW, która ruszyła od marca. Mamy nadzieję, że się Państwu podoba! 🙂
Od marca nasze pamiątki można również kupić wysyłkowo za pośrednictwem, tzw. Mniszkowego Składziku z Rękodziełem.👉 Krokami milowymi Centrum było wydanie oficjalnego znaczka turystycznego, a także ustanowienie Rekordu Polski w największej ilości osób zbijających ryczkę podczas XV Smażenia Powideł!
Znaczki Turystyczne | Biuro Rekordów

👉 W marcu kurs na przewodników po Mniszkach ukończyło pozytywnie zdanym egzaminem aż 6️⃣ osób. Bardzo cieszy nas zwłaszcza to, że później, w ciągu sezonu, niezawodnie mogliśmy korzystać z Waszych usług! Dziękujemy!

👉 W sierpniu rozpoczęliśmy rewitalizację 🐗 dioramy przyrodniczej Doliny Kamionki, czyli tzw. Magicznego Lasu przy współpracy z Fundacją „Uroczysko Pary”, KŁ Diana oraz Nadleśnictwo Bolewice, Lasy Państwowe

👉 Zupełnie nowe oblicze uzyskała też 🔨 pracownia stolarska, gdzie niepodzielnie króluje nasz stolarz Paweł 🙂

👉 Od lipca do września, a także w grudniu, przy okazji organizowanych u nas imprez promowaliśmy lokalnych rzemieślników, rękodzielników oraz artystów za pomocą 🎞 krótkich filmów publikowanych na naszym profilu społecznościowym.

👉 Dzięki współpracy z Adamem Wojciechowskim z Pieszo przez kraj jeszcze w grudniu 2021 udało się oznakować ☘️ ścieżkę dydaktyczną w Dolinie Kamionki.

👉 Nasza praca została zauważona nie tylko przez odwiedzających nas gości, ale również przez różne media. Dwukrotnie gościliśmy na antenie 📺TVP3 Poznań oraz 📻Radio Poznań. Pisali o nas również podróżniczy blogerzy, m.in. 🖊Agnieszka Ptaszyńska – Zależna w podróży, 🖊Poznańska Spacerówka, 📸JACO tu był, 📸 Ł&M Kłossowicz Mormol.pl, 📸Fotowędrownik i nasz przyjaciel 🖊 Adam z Pieszo przez Kraj, a liczne zdjęcia i artykuły o nas pojawiły się, m.in. w lokalnych mediach – w 📰Informator Międzychodzki, 📰Wieści Międzychodzkie, 📰Międzychód NaszeMiasto.pl, 📰naszepniewy.com.pl, Region Wielkopolska Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.Nasze imprezy promował m.in. ogólnopolski 📰 kwartalnik Kultura Wsi Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, a informacje o wydarzeniach ukazywały się, m.in. na portalach – koncertomania.pl oraz kiwiportal.pl. Dzięki!

👉 W lutym wzięliśmy także udział w akcji #WielkieCzytanieKolberga z okazji Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze / Polish Ethnological Society

👉 Na naszym profilu opublikowaliśmy ponad 2️⃣0️⃣0️⃣ postów. Wiele z nich niosło ze sobą nie tylko autopromocyjną treść, ale również i wiele wiadomości o tradycjach, historii, rzemiośle.👉 Nakręciliśmy i udostępniliśmy 📽1️⃣3️⃣ filmów w czterech cyklach: #DozobaczeniawMniszkach! #wszyscynasiświęci, #ciekawostkanadziś oraz #Wielkanoc2021, które opowiadały o naszych eksponatach, tradycjach i zwyczajach oraz o ginących zawodach. 🎥 Cieszymy się, że filmy cieszyły się dużą popularnością – obejrzało je kilka tysięcy osób! Już niedługo przyjdzie czas na kolejne opowieści! 🙂

👉 Wzięliśmy udział w akcji online, pn. #shotkultury zainicjowaną przez Cak Międzychód. W takiej formie, na żywo można było spotkać się z nami aż czterokrotnie. 🙂

👉 Zaczęliśmy rok z 1️⃣9️⃣0️⃣7️⃣ polubieniami profilu – 31 grudnia było to już 2️⃣7️⃣0️⃣5️⃣ osób, a obserwuje nas ponad 2️⃣9️⃣6️⃣0️⃣! Dzięki!

📌 Najważniejsze jednak, że udało nam się z Państwem spotykać tu, w Mniszkach – a to właśnie spotkania z ludźmi są tym, co motywuje nas do działania! 💚
#DozobaczeniawMniszkach!

FACEBOOK
YOUTUBE