PODSUMOWANIE ROKU 2021 w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach
To był kolejny piękny rok. Balansując pomiędzy spotkaniami na żywo i online, przyjmowaliśmy wszystko, co przynosił kolejny dzień ze spokojem i nadzieją.
Rok 2021 to:
plenerowych imprez:
22-23.05 Majówka z tatarakiem
5.06 Rajd Tropem Znaczka Turystycznego
3.07 Sobota z rękodziełem: Instrumenty – u nas wszystko gra
24.07 Sobota z rękodziełem: Drewno – będzie w dechę
15.08 Mniszki Pachną Ziołami i Miodem
28.08 Sobota z rękodziełem: Zabawki – poczuj się jak dziecko
18-19.09 jubileuszowe – XV Smażenie Powideł w Mniszkach
11.12 Manufaktura Świątecznych Inspiracji
oraz jedna, tradycyjnie już wpisaną w nasz kalendarz – wyjątkowo w formie online:
11.04 VIII Konkurs na Najlepszą Babę Wielkanocną
Zagrało u nas mnóstwo artystów:
Wielbłądy | Grupa Drewno | Mateusz Rychły muzyk&Jędrzej Kubiak Orkiestra Dęta Międzychód | Studio Piosenki | Trupięgi
Kraków Street Band | Bubliczki | CHÓR MĘSKI ARION
zespoły wokalne ZNAK i FinArt | Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo
Światowce | T.ETNO Tomasz Drozdek | PRABABA
Balsam | Kroke
Podczas wydarzeń mogliśmy również spotkać się parokrotnie z Szymonem Góralczykiem (Karawana Opowieści), Mateuszem Raszewskim i Piotrem Rogalińskim, który prezentował swój projekt Nie-Zabawki.
W ramach cyklu Kultura w Drodze wielu chętnych wzięło udział w warsztatach ukulele prowadzonych przez Prof Śledź, Michał Obrębski i Polę (Ukupolalele).
-ciokrotnie prezentowaliśmy nasze Centrum na dużych imprezach:
dwukrotnie w Miasto Poznań – na prestiżowych targach Tour-Salon na Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz podczas Pikniku Integracyjnego
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,
w Szamotułach, podczas Jarmarku Szamotulskiego,
w Szczecinie na uznanej imprezie: Piknik nad Odrą: Festiwal Podróży i czasu wolnego,
w Łęknicy na Święcie Geopark „Łuk Mużakowa”,
w Kokoszkach na Ekopikniku oraz
w Międzychodzie podczas imprezy Cały świat w Krainie Stu Jezior i na Jarmarku Bożonarodzeniowym.
Oprócz tysięcy gości podczas naszych imprez plenerowych nasze wystawy odwiedziło ponad turystów! Przyjęliśmy więc ok. grup zorganizowanych, a uczestnicy warsztatów zrobili: ponad ryczek, ponad wiklinowych wózków i niespełna świec z węzy!
Kierując się panującymi zasadami przeciwdziałania epidemii oraz zdrowym rozsądkiem pozostawaliśmy otwarci dla Państwa jak najdłużej było to możliwe! I tak udało nam się czekać na Państwa w otwartych drzwiach przez praktycznie miesięcy
Zadbaliśmy również o uatrakcyjnienie zwiedzania. Dla turystów indywidualnych już w poprzednim roku zamontowaliśmy monitory z nagranymi opowieściami przewodnika, a także wzbogaciliśmy ofertę o warsztaty ZróbToSam. W roku 2021 dzięki napisanemu przez nas Questowi „Przeszłość żyje w nas” samodzielne zwiedzanie stało się jeszcze przyjemniejsze i bardziej wartościowe.
Questy – Wyprawy Odkrywców
Sezon 2021 rozpoczęliśmy tematycznymi weekendami dla turystów indywidualnych. Był to dobry sposób na bezpieczne otwarcie w pandemicznym czasie. Co weekend można było skorzystać z innego warsztatu praktycznego, w małych, bezpiecznych grupach.
Na początku roku zdecydowaliśmy się również na odrobinę nowoczesności w sieci Ruszył więc profil na instagramie (@cerip.mniszki) oraz kanał YouTube (na które serdecznie zapraszamy). Pracowaliśmy również nad nową odsłoną naszej strony WWW, która ruszyła od marca. Mamy nadzieję, że się Państwu podoba!
Od marca nasze pamiątki można również kupić wysyłkowo za pośrednictwem, tzw. Mniszkowego Składziku z Rękodziełem. Krokami milowymi Centrum było wydanie oficjalnego znaczka turystycznego, a także ustanowienie Rekordu Polski w największej ilości osób zbijających ryczkę podczas XV Smażenia Powideł!
Znaczki Turystyczne | Biuro Rekordów
W marcu kurs na przewodników po Mniszkach ukończyło pozytywnie zdanym egzaminem aż osób. Bardzo cieszy nas zwłaszcza to, że później, w ciągu sezonu, niezawodnie mogliśmy korzystać z Waszych usług! Dziękujemy!
W sierpniu rozpoczęliśmy rewitalizację dioramy przyrodniczej Doliny Kamionki, czyli tzw. Magicznego Lasu przy współpracy z Fundacją „Uroczysko Pary”, KŁ Diana oraz Nadleśnictwo Bolewice, Lasy Państwowe
Zupełnie nowe oblicze uzyskała też pracownia stolarska, gdzie niepodzielnie króluje nasz stolarz Paweł
Od lipca do września, a także w grudniu, przy okazji organizowanych u nas imprez promowaliśmy lokalnych rzemieślników, rękodzielników oraz artystów za pomocą krótkich filmów publikowanych na naszym profilu społecznościowym.
Dzięki współpracy z Adamem Wojciechowskim z Pieszo przez kraj jeszcze w grudniu 2021 udało się oznakować ścieżkę dydaktyczną w Dolinie Kamionki.
Nasza praca została zauważona nie tylko przez odwiedzających nas gości, ale również przez różne media. Dwukrotnie gościliśmy na antenie TVP3 Poznań oraz Radio Poznań. Pisali o nas również podróżniczy blogerzy, m.in. Agnieszka Ptaszyńska – Zależna w podróży, Poznańska Spacerówka, JACO tu był, Ł&M Kłossowicz Mormol.pl, Fotowędrownik i nasz przyjaciel Adam z Pieszo przez Kraj, a liczne zdjęcia i artykuły o nas pojawiły się, m.in. w lokalnych mediach – w Informator Międzychodzki, Wieści Międzychodzkie, Międzychód NaszeMiasto.pl, naszepniewy.com.pl, Region Wielkopolska Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.Nasze imprezy promował m.in. ogólnopolski kwartalnik Kultura Wsi Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, a informacje o wydarzeniach ukazywały się, m.in. na portalach – koncertomania.pl oraz kiwiportal.pl. Dzięki!
W lutym wzięliśmy także udział w akcji #WielkieCzytanieKolberga z okazji Ogólnopolskiego Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze / Polish Ethnological Society
Na naszym profilu opublikowaliśmy ponad postów. Wiele z nich niosło ze sobą nie tylko autopromocyjną treść, ale również i wiele wiadomości o tradycjach, historii, rzemiośle. Nakręciliśmy i udostępniliśmy filmów w czterech cyklach: #DozobaczeniawMniszkach! #wszyscynasiświęci, #ciekawostkanadziś oraz #Wielkanoc2021, które opowiadały o naszych eksponatach, tradycjach i zwyczajach oraz o ginących zawodach. Cieszymy się, że filmy cieszyły się dużą popularnością – obejrzało je kilka tysięcy osób! Już niedługo przyjdzie czas na kolejne opowieści!
Wzięliśmy udział w akcji online, pn. #shotkultury zainicjowaną przez Cak Międzychód. W takiej formie, na żywo można było spotkać się z nami aż czterokrotnie.
Zaczęliśmy rok z polubieniami profilu – 31 grudnia było to już osób, a obserwuje nas ponad ! Dzięki!
Najważniejsze jednak, że udało nam się z Państwem spotykać tu, w Mniszkach – a to właśnie spotkania z ludźmi są tym, co motywuje nas do działania!
#DozobaczeniawMniszkach!