19 marca Kościół katolicki obchodzi uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.
KULT – HISTORYCZNIE
→ Silny kult św. Józefa sięga IX wieku, a w 1870 r. Pius IX ogłosił św. Józefa patronem całego Kościoła Bożego; do największego rozkwitu kultu dochodzi więc w XIX w.
→ Na ziemiach polskich czczony już w średniowieczu, ale nasilenie kultu datuje się na XVII w., co związane jest z powstaniem sanktuarium w Kaliszu.
PATRON DOBREJ ŚMIERCI
→ Jak podaje tradycja – św. Józef zmarł w wieku 70 lat, na ramionach Jezusa, w obecności Maryi. Dlatego jest patronem dobrej śmierci, czyli – za jego wstawiennictwem – spokojnej i pozbawionej cierpienia.
→ Tradycyjnie wśród pieśni pustonocnych (czyli śpiewanych w noc przed pogrzebem) śpiewa się hymn „Szczęśliwy kto sobie Patrona | Józefa ma za Opiekuna”
Więcej o Pustych Nocach można przeczytać, np. tu: https://stacja7.pl/wiara/puste-noce
ŚW. JÓZEF – RZEMIEŚLNIK
→ Nie wiadomo dokładnie, czy św. Józef był właśnie cieślą, jak chce tradycja… Wiadomo jednak, że był rzemieślnikiem i w Nim właśnie rzemieślnicy, a zwłaszcza zajmujący się pracą w drewnie szukają opieki. Jest więc święty Józef patronem: cieśli, stolarzy, drwali…
TRADYCJA LUDOWA
→ Św. Józef ma niezwykle mocną pozycję w polskiej tradycji i religijności. Jego wizerunki, obrazy (z Jezusem na rękach, czy w warsztacie stolarskim na przykład) były bardzo chętnie wieszane w wiejskich chatach. Szczególny stosunek polskiego ludu do św. Józefa potwierdzają również liczne modlitwy i pieśni Jemu poświęcone, a także mnóstwo przysłów…
To przecież św. Józef był najbliżej Maryi i Jezusa przez całe swoje życie – jako wytrwały, pracowity i sprawiedliwy opiekun.
WIOSNA IDZIE?
→ Kalendarz kościelny splata się z tym agrarnym… „Święty Józef Oblubieniec otwiera wiośnie gościniec” – najwyższy czas przygotować się i porządnie zabrać się do pracy w polu.
→ Dzień Świętego Józefa tradycyjnie rozpoczyna okres pracy w polu – „Na świętego Józwa przez pole bruzda”, czyli początek prac w polu – orka i… siew, bo „przed Józefem siew – Pana Boga gniew, ale już od Józefa z owsa może być pociecha”
→ 19 marca to tradycyjnie dobry moment na siew przede wszystkim roślin symbolicznych dla tego świętego, czyli… koniczyny, kapusty i grochu…
KONICZYNA, GROCH, KAPUSTA
→ Koniczyna, którą według legendy od św. Józefa otrzymał mały chłopiec, żeby mógł nakarmić swoje zwierzęta – zwana jest więc „zbożem/ziarnem św. Józefa” .Koniczynę siano więc w wigilię jego święta. Wtedy też najwyższy czas, aby wysiać groch, wedle przysłowia „Uważajcie gospodarze, święty Józef groch siać każe”. Wysiewana w przeddzień uroczystości była też „józefówka”, czyli… kapusta.
BOCIANIE GNIAZDA
→ Obecność bocianich gniazd w najbliższym otoczeniu przynosi domostwu szczęście, dostatek i pokój. Bocian jest też jednym z symboli nadchodzącej wiosny, więc wigilia św. Józefa to doskonały moment, aby zaprosić te piękne ptaki – naprawiając i umacniając ich gniazda, rozmieszczone na pobliskich drzewach lub strzechach.
OBRAZ Z KALISZA
Od początku XVII wieku jednym z głównych miejsc czci Świętego Józefa w Polsce stał się Kalisz, gdzie kult ten wiązano z obrazem Świętej Rodziny. W Kaliszu znajduje się Sanktuarium Świętego Józefa Kaliskiego, polskie centrum kultu św. Józefa. Mieści się w nim jedyny na świecie koronowany w 1796 r. wizerunek św. Józefa. Zachęcamy do odwiedzenia strony parafii i poczytania więcej: https://www.swietyjozef.kalisz.pl/Sanktuarium/3.html