Od maja 2021 roku CERiP w Mniszkach posiada swój znaczek turystyczny. Od tego czasu promujemy nasz region i okoliczne miejscowości organizując rowerowe rajdy tropem znaczków…
Kraina Stu Jezior, w której się znajdujemy, to niezwykle malownicza część Wielkopolski. Bardzo zależy nam na tym, aby jak najwięcej gości odwiedzało nasz region. Przy współpracy z funkcjonującymi w okolicy instytucjami i ośrodkami staramy się, by wizyta była jak najbardziej atrakcyjna.
Podczas dwóch edycji Rajdu Tropem Znaczka Turystycznego zaprosiliśmy do poznania następujących miejscowości:
1. SIERAKÓW
położone pomiędzy dwoma jeziorami (Jaroszewskim i Lutomskim) miasto, znane ze swoich walorów wypoczynkowych (piękna plaża, liczne ośrodki wczasowe). Nad panoramą Sierakowa górują wieże pobernardyńskiego kościoła, zbudowanego w 1 poł. XVII wieku. Wnętrze tej „Sierakowskiej Perły” zachwyca bogatym, barokowym wnętrzem. W ołtarzu głównym znajdziemy obraz „Zdjęcie z krzyża” autorstwa flamandzkiego malarza Artusa Wolfforta, a ogromne wrażenie robią intarsjowane stalle. Kościół powstał z fundacji rodziny Opalińskich, zasłużonego dla Sierakowa i Wielkopolski rodu.
Podczas naszego wydarzenia odwiedziliśmy muzeum Zamek Opalińskich, czyli Powiatową Instytucję Kultury. To właśnie tutaj prezentowane są niezwykłe sarkofagi Opalińskich, a podczas zwiedzania można poznać miasto od czasów najdawniejszych po współczesność.
Mieliśmy okazję usłyszeć tę historię z ust dyrektora placówki – historyka i archeologa – pana Roberta Jędrzejczaka.
https://muzeum-sierakow.pl/
2. CHALIN
położony na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, przy trzech jeziorach, ok. 5-6 km od Sierakowa. W miejscowości znajduje się zabytkowe założenie dworskie, otoczone parkiem. W budynkach mieści się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej. Obejrzeć można wystawy wewnątrz, ale także pospacerować po rozległym terenie i ścieżkach dydaktycznych, które otaczają Ośrodek.
https://www.zpkww.pl/edukacja/osrodek-edukacji-przyrodniczej-w-chalinie/
3. PRUSIM
wioska o XIV-wiecznym rodowodzie, słynie dziś przede wszystkim z ośrodka hotelowego, o nazwie Olandia. Odrestaurowane budynki dawnej siedziby rodu von Reiche nawiązują swoją formą do XIX-wiecznego kształtu. Nazwa hotelu inspirowana jest olenderskim dziedzictwem okolicy. W najbliższym sąsiedztwie zobaczyć można również skansen miniatur budownictwa olenderskiego, mini-zoo, a także spędzić czas na zadbanej plaży. Przy drodze krajowej nr 24, tuż przy zjeździe na Prusim stoją dwa przeniesione wiatraki – koźlak i paltrak, które można zwiedzać po wcześniejszym kontakcie z Olandią.
https://www.olandia.pl/poznaj-nas/nasza-historia
4. KAMIONNA
obecnie urokliwa wieś, a dawniej miasto, lokowane już przed 1402 rokiem. Najważniejszym zabytkiem jest gotycki kościół pw. Narodzenia NMP, zbudowany w 1499 roku. Z daleka rzuca się w oczy efektowny trójkondygnacyjny szczyt. Warto podejść bliżej, a także zajrzeć do wnętrza. Obchodząc kościół zobaczymy ceglaną dzwonnicę i dołki pokutne, a także piękny widok na dolinę Kamionki. W jednonawowym wnętrzu zachowało się rokokowe i późnobarokowe wyposażenie.
WIĘCEJ INFORMACJI
5. MNICHY
W centrum wioski znajduje się okazały kompleks dawnego folwarku. Folwark Mnichy to zespół zabytkowych budynków, m.in . dwór z 1908 roku, budynek rządcówki z 1868 roku, gorzelnia, stajnia z powozownią i gołębnikiem oraz budynek dawnej stodoły. Do części dworskiej przylega zabytkowy Park, założony w XIX wieku z historycznymi okazami drzew.
Budynki pieczołowicie restaurowane są przez rodzinę właścicieli, a historię majątku można poznać dzięki licznym opisom umieszczonym wzdłuż ogrodzenia.
https://www.folwark-mnichy.pl
6. MNISZKI
TO MY! 🙂
http://www.mniszki.pl
http://www.facebook.com/cerip.mniszki
7. TUCZĘPY
To miejscowość istniejąca co najmniej od XIII wieku, z bogatą historią. Przez pewien czas była częścią majątku Mnichy Małe (Mniszki) i należała do rodziny von Unruh. Dziś – rzuca się w oczy jak bardzo mieszkańcy dbają o swoją wioskę i domy, pielęgnują przydomowe ogródki i wspólny teren wokół stawu.
8. ROZBITEK
Mała wieś obok Kwilcza słynie z wzniesionego w drugiej połowie XIX wieku dla niemieckiej rodzin von Reiche neogotyckiego pałacu. Budowla charakteryzuje się licznymi wieżami, nawiązując swoją formą do architektury średniowiecznej. Całość otoczona jest krajobrazowym parkiem z wieloma okazami pomnikowych drzew i kompleksem ceglano-kamiennych budynków folwarcznych. Od strony drogi krajowej wzrok przyciąga okazała aleja platanów.
9. KWILCZ
Miejscowość od swych początków rozwijała się na osi pomiędzy siedzibą właściciela położoną w północnej części, a kościołem na południu.
Zespół dworsko folwarczny obecny kształt uzyskał w XIX wieku. Pięknie położony, przy skarpie jeziora, pałac zbudowano ok. 1830 roku, z projektu ucznia Karla F. Schinkla. Budynki otoczone są parkiem, który charakteryzuje się ciekawym ukształtowaniem terenu.
Obecny kościół parafialny pw. św. Michała wzniesiono z fundacji Kwileckich w drugiej połowie XVIII wieku. Z daleka widać dobudowaną pod koniec XVIII wieku klasycystyczną wieżę. Jednonawowe wnętrze wyposażone jest w rokokowe i wczesnoklasycystyczne ołtarze, a na ścianach bocznych umieszczono późnobarokowe i klasycystyczne nagrobki Kwileckich.
10. MIŁOSTOWO
Niezwykle zadbana wieś, o bardzo długiej historii – lokowana w 1257 roku, na prawie średzkim. Uwagę zwraca zachowana zabudowa – liczne budynki kalenicowe, murowane i o konstrukcji szachulcowej z przełomu XIX i XX wieku, a także neogotycki, poewangelicki kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1902 roku.
11. ZĘBOWO
Charakterystycznym punktem tej małej, urokliwej wsi w powiecie nowotomyskim jest dzwonnica św. Jana Nepomucena. Wybudowana w 1910, niejednokrotnie ratowana i remontowana przez mieszkańców, m.in. podczas lat wojennych i okupacji.
12. LWÓWEK
Bardzo ciekawa miejscowość z pięknym, odremontowanym rynkiem i licznymi zabytkami. W pobliżu rynku późnogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Warto przespacerować się niespiesznie po Lwówku i odnaleźć pozostałe budynki, m.in. późnobarokowy kościół cmentarny św. Krzyża, czy pozostałości dawnego kościoła ewangelickiego i chłonąć klimat małego, wielkopolskiego miasteczka…
PLAKATY RAJDU TROPEM ZNACZKA TURYSTYCZNEGO:
TRASA 2022:
ok. 34 km
start: MNISZKI, Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach
-> Mnichy, Folwark Mnichy
-> Tuczępy
-> Rozbitek
-> Kwilcz: pałac Kwileckich, kościół pw. św. Michała Archanioła
-> Miłostowo
-> Zębowo
meta: LWÓWEK, rynek
TRASA 2021:
ok. 26 km
start: SIERAKÓW, Muzeum Zamek Opalińskich
-> Chalin, Centrum Edukacji Przyrodniczej (Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego)
-> Prusim, Olandia
-> Kamionna, kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
-> Mnichy, Folwark Mnichy
meta: MNISZKI, Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej
ZNACZKI TURYSTYCZNE w okolicy:
No. 1062 Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej – Mniszki
No. 1077 Folwark Mnichy
No. 1144 Kościół św. Michała Archanioła w Kwilczu
No. 1145 Zespół Pałacowo-Parkowy w Kwilczu
No. 391 Dzwonnica św. Jana Nepomucena w Zębowie
No. 387 Wieża zegarowa na Rynku w Lwówku
No. 369 Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie
No. 846 Dwór w Prusimiu
No. 847 Skansen Olandia w Prusimiu – Paltrak
No. 848 Skansen Olandia w Prusimiu – Holender